Čaje patří k již tradičním nápojům, a to i v naší republice. Ačkoliv u nás spíše pijeme ty ovocné než ty pravé, nic nemění na tom, že se jedná o velmi oblíbené pití, které se prakticky rovná klasické kávě. Na rozdíl od ní je však známý tím, že má i příznivé zdravotní účinky, podle toho, jaké rostliny byly použity. Koneckonců když nás škrábe v krku nebo jsme nastydlí, pak heřmánkový čaj je klasika, na kterou se můžeme spolehnout.

Pomoci ovšem může i s jinými problémy. Poměrně známý je i močopudný čaj. Ten stimuluje ledviny k vyšší činnosti, což vede ke zvýšené tvorbě moči. To pak způsobuje, že musíme chodit mnohem častěji na toaletu. Tady se můžeme ptát, k čemu je to vlastně dobré. Ukazuje se však, že účinek to má.

příprava čaje

Prvotním úkonem ledvin je čištění krve a odstraňování potenciálně škodlivých či přebytečných složek. Ty se smíchají s vodou a odcestují do močového měchýře. Ten pak, jakmile se naplní po určitou hladinu, vyšle signál do mozku a my potřebujeme jít „na malou“. Pokud tento proces podpoříme, například právě pitím onoho čaje, pak ledviny budou pracovat rychleji, což znamená, že odstraní za stejnou dobu z našeho těla více škodlivin. A to se vždy hodí.

hrnek s čajem

Dalším případem, kdy bychom jej měli užívat, jsou problémy s močovým měchýřem, nejčastěji pak zánět. Čím častěji jej totiž vyprázdníme, tím více zánětlivých buněk vyplavíme, a tím rychleji se bude také hojit. I v tomto případě se tedy hodí tuto činnost tímto způsobem podpořit.

Přesto bychom neměli zapomínat, že by se mělo jednat pouze o podpůrný prostředek. Pokud máme vážnější problémy, neměli bychom spoléhat pouze na čaje, ať už jakékoliv, a místo toho raději navštívit doktora. My sami totiž nepoznáme, zda je například již zmíněný zánět tak silný, že jej bez antibiotik nezvládneme. A pokud nějaký problém zanedbáme, následky budou vždy mnohem horší, než kdybychom jej zarazili již v počátku.

5/5 - (1 vote)